Šikany na školách přibývá! Děti si už troufají i na své učitele, TN.cz

2.6.2019
Šikany mezi dětmi neustále přibývá. Za poslední roky se výrazně zvedl počet škol, které musí řešit agresi dětí. Žáci a žačky ale neútočí jen na své vrstevníky, troufnou si i na učitele. S alarmujícím trendem se pokouší bojovat skupina studentů, kteří natočili film upozorňující na ohrožení dětí.

V loňském roce muselo 38,1 procent českých základních škol řešit agresivní chování dětí. To je o 8 procentních bodů více než před čtyřmi lety, kdy se byl tento poměr 30,3 procenta. Vyplývá to z údajů České školní inspekce.

U středních škol se naopak situace mírně zlepšila, přesto však není dobrá. Zatímco se vloni potýkalo se šikanou 27,1 procent středních škol, před čtyřmi lety to bylo 36,8 procenta.

Naopak přibývá případů kyberšikany, a to z základních i středních škol. Zatímco se tento problém objevoval u škol prvního a druhého stupně před čtyřmi lety v 13,9 procentech případu, loni to už bylo 24,5 procent. Středoškolský nárůst byl o něco pomalejší, přesto se za stejnou dobu zvedl počet škol s problémy s kyberšikanou z 22 na 26,2 procent.

V roce 2016 otřásl Českem případ týrání učitelky na střední průmyslové škole Na Třebešíně v Praze. Učitelka krátce nato zemřela, policie nakonec souvislost s šikanou vyloučila. Útočníci přesto trestu za své agresivní chování neunikli. Více si přečtěte zde.

Předminulý týden jsme vás také informovali o šesťačce, která zfackovala svého učitele na Mostecku. Dívce se zřejmě nelíbila poznámka, kterou jí učitel napsal. Další podrobnosti naleznete zde.

Děti si také oblíbily natáčení bitek na telefony. Tento nepříznivý trend se objevuje po celé České republice. Rvačky se někdy domlouvají i přes internet, zúčastňují se jich i diváci. Více se dozvíte zde.

S šikanou se rozhodli bojovat středoškolští studenti. Posbírali reálné příběhy a natočili snímek (ne) VĚŘ MI!, který upozorňuje na šikanu a další důležitá teenagerovská témata jako manipulace, zrada, nenávist a podobně.

"Jedná se o psychologické drama z jednoho pražského gymnázia. Rádi bychom tímto projektem otevřeli společnosti bránu do světa teenagerů a poukázali na možná ohrožení dětí, kterým bohužel často nemůžeme zabránit,” řekl tvůrce i hlavní protagonista filmu Tadeáš Říha. Informace k filmu naleznete zde.

Šikany na školách přibývá! Děti si už troufají i na své učitele, TN.cz
Zpět