Rozmohl se nám tu takový nešvar. Na sloupech po Praze se věší klíče od sdílených bytů!, Blesk.cz

14.9.2019
V pražském veřejném prostoru se od tohoto léta začal objevovat nový problém: někteří provozovatelé krátkodobých pronájmů bydlení typu airbnb začali na sloupy veřejného osvětlení umísťovat uzamykatelné boxy s klíči pro klienty. To se ale nelíbí společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP), která má veřejné osvětlení ve správě. Nemilosrdně proto takové předměty odstraňuje a vyzývá ostatní, aby na takové jednání upozorňovali.

Popisovaný problém se vyskytuje zejména v centru Prahy. Někteří provozovatelé sdíleného bydlení začali od tohoto léta využívat veřejné sloupy jako vlastní úschovny pro klíče, které na stožáry připevní pomocí řetězu a masivního visacího zámku na číselný kód. Ubytovaní si tak mohou na takovém místě klíče od bydlení vyzvedávat. Technologie eviduje už desítky takových případů – a rozhodně to podle této organizace není správně. Jde doslova o protiprávní jednání.

„Boxy nás zaměstnávají na úkor toho, abychom se věnovali práci, pro kterou jsme primárně zřízení, tedy zajištění toho, aby Praha svítila,“ uvedl na dotaz Blesk.cz místopředseda představenstva THMP Tomáš Novotný. Jde tak podle něj o další úkon v rámci údržby, který je nutné v rámci negativních jevů vykonávat. Mezi ně patří také odstraňování nelegálního výlepu „černé reklamy“.

Boxy nepoškozují a uskladňují

V souvislosti s boxy na klíče pro hosty sdíleného bydlení vzniká jedna záludnost: sloup samotný je sice ve správě města, ale odstraněním boxů hrozí poškození cizího majetku. Technologie to však řeší šalamounsky.

„Neoprávněně umístěné boxy na klíče odstraníme, přičemž nedojde k poškození samotného boxu na klíče. Následně ho uskladníme a majitelé se mohou obrátit na naši společnost, kde jim boxy vydáme po uhrazení nákladů, které naší společnosti s odstraněním a uskladněním vznikly,“ vysvětlil Tomáš Novotný.

Ze strany provozovatelů krátkodobých pronájmů se popisované řešení distribuce klíčů může zdát jako elegantní, správcovská firma ale upozorňuje, že takové jednání není možné ani žádným způsobem legalizovat. Věšení klíčů na sloupy v ulicích nemůže být předmětem žádné nájemní smlouvy.

„O tento způsob předání klíčů je stále větší zájem u nás i ve světě. Hosté totiž chtějí spíš než osobní kontakt s majitelem mít více času pro sebe, zajít si ještě někam na kávu a podobně,“ okomentoval pro Blesk.cz předseda České asociace pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí (ČAPUS) Matěj Koutný. Podle něj však pro tyto účely lze využít také prostor, který souvisí se samotným bydlením, a není tak nutné přímo „zneužívat“ veřejný majetek.

„Upozorňujte nás,“ říká THMP

Počet zavěšených boxů s klíči po Praze v posledních týdnech přibývá. Proto se městská firma rozhodla, že bude veřejnost na tuto situaci více upozorňovat.

„Prosím tímto Pražany i návštěvníky hlavního města, kteří se na stožárech veřejného osvětlení setkají s těmito boxy nebo jakýmkoliv výlepem černé reklamy, aby nás kontaktovali ideálně prostřednictvím bezplatné telefonní linky dispečinku 800 40 40 60,“ dodal k tématu Novotný.

 

Rozmohl se nám tu takový nešvar. Na sloupech po Praze se věší klíče od sdílených bytů!, Blesk.cz
Zpět