Letní kina: oblíbená, ale prodělečná, právo

09.08.2017
Biografy pod širým nebem jsou mezi Pražany v letních měsících vyhledávanou alternativou uzavřených kinosálů a multiplexů. Přestože jejich popularita je velká, pro provozovatele jsou často prodělečná. Někteří se proto rozhodli raději nepromítat.

Biografy pod širým nebem jsou mezi Pražany v letních měsících vyhledávanou alternativou uzavřených kinosálů a multiplexů. Přestože jejich popularita je velká, pro provozovatele jsou často prodělečná. Někteří se proto rozhodli raději nepromítat.
Třeba tradiční letní kino na Střeleckém ostrově, které hrálo filmy pod širým nebem několik let, letos zavřelo. „V posledních dvou letech byla návštěvnost hodně malá, loni jsme hráli jen pro hrstku lidí. Rozhodli jsme se proto filmovou produkci zrušit,“ řekl Právu Tomáš Kopečný z Malostranské besedy, která od června do září provozuje na Střeleckém ostrově tzv. Letňák.

Organizátoři proto raději vsadili na koncerty a taneční večery. „Ty jsou pravidelně hojně navštěvované,“ dodal Kopečný. Podle jeho slov je v hlavním městě mnoho letních kin, konkurence je proto velká.

Promítačka se během letních měsíců rozbíhá například v nedalekém parku Kampa na zahradě Werichovy vily, v areálu Žlutých lázní v pražském Podolí, v Karlíně nebo v Holešovicích. Na programu je převážně klasika, ale někde se diváci dočkají dokonce filmových trháků a novinek, které ještě nedávno slavily svou premiéru. Vychutnat si atmosféru přírodního biografu mohou Pražané někde zdarma, jinde zaplatí za vstupenku 50 až 140 korun. Nejnovější filmovou projekci nabízí letní kino na Výstavišti v Praze 7, jež otevřelo letos poprvé. Diváci, kterých se sem vejde až 250, ale musí počítat se vstupným blížící se cenou klasickým pražským multikinům. Vyjde na 140 Kč. Aby představení nerušilo noční klid, zvuk filmu je přenášen do sluchátek, lidé si proto musí připravit ještě sto korun jako zálohu za jejich půjčení.

„Vysoká cena je dána tím, že v nabídce máme hlavně novinky, které se nedávno objevily na plátně. Vše promítáme přes speciální profesionální digitální projektor, který používají klasické velké kinosály,“ zdůvodňuje vysokou cenu David Beránek, ředitel holešovického kina Bio Oko, jež má kino Výstaviště na starosti. Návštěvnost je podle něj i tak vysoká. Diváci už tady mohli zhlédnout třeba americký film Pěkně blbě, snímek Dunkerk, chystá se i česká novinka Po strništi bos.

Netradiční Kinobus

„Záleží samozřejmě na počasí a konkrétním filmu, ale většinou máme plno,“ dodává Beránek s tím, že přesto není letní biograf výdělečnou záležitostí, bez dotací například od radnice nebo města by se to neobešlo.

Netradiční podívanou nabízí léta v metropoli rovněž jedinečný Kinobus pražského dopravního podniku.

Jde vlastně o linkový autobus přeměněný na pojízdný biograf, který od poloviny června do poloviny září staví na různých místech Prahy.

Až do 10. srpna zaparkuje na koupališti Ládví a koncem srpna v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice v Praze 8. Začíná se vždy po setmění a vstup je zdarma. Taktéž za hranicemi metropole si zájemci o neopakovatelnou podívanou pod hvězdnou oblohou přijdou na své.

Již popáté ožívá letní kino v Černošicích v Parku Berounka, kde se od 24. do 27. srpna bude promítat kupříkladu rodinný pohádkový příběh Kuky se vrací, snímek Quentina Tarantina Osm hrozných či česká klasika Marečku, podejte mi pero.

Zpět