Kdo likviduje schránky Airbnb po Praze?, Expres.cz

19.9.2019
V souvislosti s provozováním sdíleného bydlení Airbnb se v Praze rozmohl zajímavý nešvar. Aby si ulehčili práci, začali majitelé sdílených bytů na sloupy veřejného osvětlení u vchodových dveří věšet zakódované schránky, do nichž schovávají klíče. Jenže to se nelíbí Technologii hlavního města Prahy (THMP), která tyto schránky nemilosrdně likviduje a vyzývá občany k jejich nahlašování. A proti umisťování schránek na sloupy se staví dokonce i společnost Seven Keys, která poskytuje služby pronajímatelům Airbnb.

Plné ruce práce mají v posledních týdnech pracovníci Technologie hlavního města Prahy . Ze sloupů veřejného osvětlení musí likvidovat kódované schránky, do nichž provozovatelé sdílených bytů Airbnb schovávají klíče, aby je nemuseli osobně předávat zákazníkům.

Jenže právě podle společnosti, která zajišťuje primárně osvětlení v Praze, nemají takové schránky na sloupech co dělat. Zaprvé jde o protiprávní jednání, zadruhé to slovy místopředsedy Tomáše Novotného pracovníkům značně komplikuje údržbu veřejného osvětlení.

THMP musela od léta řešit desítky podobných případů, už tak musí kromě schránek likvidovat třeba i nelegální reklamu.

Co se schránek týče, spolkne navíc jejich odstranění i poměrně značné náklady. Ty pak společnost bude chtít po majitelích schránek.

„Neoprávněně umístěné boxy na klíče odstraníme, přičemž nedojde k poškození samotného boxu na klíče, a následně uskladníme. Majitelé se mohou obrátit na naši společnost, kde jim boxy na klíče vydáme po uhrazení nákladů, jež naší společnosti s odstraněním a uskladněním vznikly, zpět,“ uvedl Novotný.

Schránky Airbnb provozovatelů se nacházejí po celé Praze.

Technologie hlavního města Prahy každopádně hodlá se schránkami provozovatelů Airbnb zatočit. A dokonce na Facebooku vyzvala Pražany, aby takové schránky bez milosti nahlašovali.

„Negativní vlivy ubytování typu Airbnb se nám čím dál častěji rozšiřují také na stožáry veřejného osvětlení. Za nás ale jasně říkáme, že boxy na klíče nemají na SVO opravdu co dělat. V případě, že narazíte na tyto boxy na veřejném osvětlení, neváhejte je nahlásit na náš dispečink THMP na bezplatnou linku 800 40 40 60,“ stojí ve statusu.

Airbnb manažerka: Štve nás to také!

Jak se ale zdá, otázka vyvěšování schránek na sloupy veřejného osvětlení není pouze bojem mezi Prahou a Airbnb.

Kontaktovali jsme Zuzanu Benešovou ze společnosti Seven Keys , která nabízí služby pronajímatelům sdílených bytů, jako je správa bytu, zajištění servisu pro jejich zákazníky či právě i pomoc s předáním klíčů.

Ostatně i Seven Keys diskutované schránky na klíče nabízí.

Bydlení ve sklepě nebo sníženém přízemí? Z bizáru se pomalu stává trend, ne-li nutnost Levné Bydlení

Benešová nám prozradila, že ji situace štve a sama se k ní chtěla vyjádřit.

„To, že lidé dávají schránky na klíče na místa, jako jsou veřejná osvětlení, je nejen nelegální, ale navíc to zhoršuje obecné vnímání Airbnb v Česku. Zodpovědní pronajímatelé řeší předávání klíčů jinými způsoby. Buď klíče osobně hostům předávají, nebo je mohou ve zmiňovaných boxech na kód nechávat, ale legálním způsobem,“ říká.

Seven Keys pronajímá vlastní schránky na klíče.

Jak jinak se schránkami nakládat tak, aby nedocházelo ke konfliktům se správou města? Podle zástupkyně Seven Keys jde o věc zcela jednoduchou.

„Seven Keys umožňuje hostitelům pronajmout si schránku na čtyřech pobočkách v centru města. Naše pobočky jsou přístupné 24/7, snadné na ovládání a navíc monitorované, tedy bezpečné proti jakémukoliv poškození či odcizení klíčů. Měsíční pronájem jedné schránky stojí 950 korun bez DPH,“ vysvětluje Zuzana Benešová.

„Máme s tímto způsobem předávání klíčů čtyřleté zkušenosti a spokojeni jsou nejen majitelé bytů, kterým to šetří čas a peníze, ale i pro hosty je to méně stresující, nemusí nikoho kontaktovat, když se jejich čas příjezdu změní,“ dodává.

https://www.expres.cz/zpravy/airbnb-schranky-klice.A190918_150555_dx-zpravy_stes

Kdo likviduje schránky Airbnb po Praze?, Expres.cz
Zpět