Jsou tam i pěkný sprosťárny, ale vybírala to manželka, říká Jan Saudek k nové výstavě, Novinky.cz

15.5.2020
Jan Saudek/85/Život, tak se jmenuje nová výstava fotografa Jana Saudka, která začala v pátek v pražské Malostranské besedě. Jak už název napovídá, jde o výstavu k jeho 85. narozeninám, které oslavil tento týden ve středu. Slavné Saudkovy fotografie, ale také snímky dosud nikde nevystavené a nepublikované v žádné z jeho knih, budou moci zájemci zhlédnout do 30. června.

Saudek je známý milovník života a žen, což odrážejí i jeho snímky. „Jsou tam pěkné sprosťárny, vstup bude tak od padesáti let nahoru,“ řekl Novinkám fotograf se smíchem.

Fotografie ale podle něj vybírala jeho manželka Pavlína. „Ona je o padesát let mladší, a možná, že mám úplně jiný názor, protože mně ujel vlak. Já už nevím, co by bylo a co by nebylo vhodné,“ doplnil fotograf s tradiční sebeironií.

Poznamenal, že bude rád, když lidé na výstavu přijdou - nechce být podle svých slov zapomenut.

Prozradil také, že pro své fanoušky nechává v Itálii tisknout speciální edici „jubilejní” knihy, která bude mít velikost jídelního stolu pro šest lidí, bude obsahovat 85 fotografií na 85 stránkách a vyjde v limitované edici 85 kusů. Stát bude 85 tisíc korun.

Konec s focením?

Fotit dál podle svých slov Saudek už moc nechce, maximálně pro dobročinné účely. Více by se chtěl věnovat malování. „Já mám dojem, že bych měl zkusit něco nového, a to bude výstava ručně malovaných obrazů,“ poznamenal Saudek.

Na závěr ještě přidal jedno poselství. „Jsou dva způsoby, jak se na život dívat, a já se rozhodl dívat se na život jako na zázrak. A vychází mi to. Život - vzdor různým pandemiím - mi připadá, že je krásný,“ uzavřel oslavenec v rozhovoru pro Novinky.

https://www.novinky.cz/kultura/clanek/jsou-tam-i-pekny-sprostarny-ale-vybirala-to-manzelka-rika-jan-saudek-k-nove-vystave-40324263

 

Jsou tam i pěkný sprosťárny, ale vybírala to manželka, říká Jan Saudek k nové výstavě, Novinky.cz
Zpět