Hnutí STAN představilo kandidátku do voleb v Praze 5, ČTK

20.06.2018
STAN bude v Praze 5 do podzimních komunálních voleb kandidovat samostatně. Zástupci hnutí dnes představili prvních deset jmen kandidátní listiny. Povede ji producent a vydavatel David Dušek. Na dalších dvou místech jsou členové stávající koalice ze strany Demokraté Jana Kasla, která se v Praze 5 se STAN spojila. Ze čtvrtého místa bude kandidovat režisér Jan Hřebejk. Z velkých městských částí bude hnutí samostatně kandidovat ještě v Praze 6 a možná v Praze 2. Volby se budou konat 5. a 6. října.

"Krajské vedení vidí v Praze 5 a Praze 6 takové vlajkové lodi hnutí Starostů a nezávislých v Praze," uvedl lídr kandidátky Dušek. Hnutí v posledních volbách v roce 2014 v Praze 5 nekandidovalo. Šéf poslaneckého klubu STAN Jan Farský ocenil složení týmu kandidátů. "Můžu tady dneska stát před týmem lidí, které stojí za to podpořit," uvedl.

Hnutí se podařilo na kandidátku získat režiséra Hřebejka, který se podle svých slov o politiku dlouhodobě zajímá a v Praze 5 žije většinu života. "Žiji tady 51 let, většinou jsem tu i pracoval, na Barrandově jsem natočil celou řadu filmů, chodil jsem tu do lidové školy umění," uvedl k tomu, proč se rozhodl kandidovat do zastupitelstva. Vzorem mu byl jeho přítel, nedávno zesnulý spisovatel Petr Šabach, který byl od roku 2014 zastupitelem v Praze 6. Hřebejk nezavrhl, že by výhledově mohl zkusit vstoupit i do vysoké politiky, i když to podle něj vyžaduje specifický typ trpělivosti.

Režisér je čtvrtým jménem na kandidátce, před ním jsou kromě lídra Duška ještě dva současní členové vedení Prahy 5 ze strany Demokraté Jana Kasla, která se v Praze 5 nedávno sloučila se STAN. Dvojkou je současná předsedkyně výboru územního rozvoje Zuzana Hamanová a trojkou radní městské části pro dopravu Tomáš Homola. Po Hřebejkovi je na pátém místě kandidátky softwarový inženýr a odborník na ochranu životního prostředí a územní rozvoj František Gemperle.

Mezi programové priority hnutí patří otevřenost radnice, dopravní situace, stavební rozvoj vhodných lokalit a ochrana historicky rezidenčních, dostupné bydlení, dostatek míst ve školách a v domovech důchodců, bezpečnost či podpora kultury.

Podle šéfa pražského STAN Petra Hlubučka půjde hnutí do voleb ve většině velkých městských částí v koalici, nejčastěji s TOP 09 či lidovci, v jednom případě s Piráty. "Na Praze 2 stále ještě vyjednáváme o koalici s TOP 09, ale je klidně možné, že tam půjdeme i sami," doplnil.

Volby v roce 2014 vyhrálo ANO s 18,3 procenty hlasů. Druhá byla TOP 09 se 17,2 procenty. Po volbách v Praze 5 vznikla koalice TOP 09, Zelení, KDU-ČSL a ČSSD, která se však rozpadla. Nyní městskou část řídí rada složená ze zástupců TOP 09, ANO, ODS a Demokratů Jana Kasla.

Hnutí STAN představilo kandidátku do voleb v Praze 5, ČTK
Zpět