Doc. MUDr. Ondřej Měšťák: „Problém s břišní stěnou po těhotenství ženy zbytečně řeší operací, Zena-in.cz

31.1.2019
Potíže lze řešit i jinak, stačí změnit pohybové stereotypy“
Diastáza je přirozené rozestoupení břišních svalů v důsledku zvýšení nitrobřišního tlaku a hormonálních změn v těhotenství.

Vede k celé řadě problémů, jako jsou bolesti zad nebo stresová inkontinence. Ženy ho nejčastěji řeší operací, ale efektivnější léčbu nabízí konzervativní terapie cvičením a změna pohybových stereotypů.

Diastáza je přirozený proces související s těhotenstvím, po porodu měla břišní stěna vrátit do původního stavu. Pokud se ale do normálního stavu nevrátí, nejedná se pouze o anatomický rozestup břišních svalů, ale rovněž o jejich špatnou funkci.

„Přítomnost diastázy vede k celé řadě problémů, mezi které se např. řadí bolesti zad nebo tzv. stresová inkontinence,“ uvádí přední plastický chirurg doc. MUDr. Ondřej Měšťák, Ph.D. z pražské Nemocnice Na Bulovce a upřesňuje, že jde o problém především žen po porodu. Nicméně může se vyskytnout i u mužů nebo žen, které ještě nerodily, a to zejména důsledkem nesprávného vnitrobřišního tlaku v průběhu cvičení nebo v běžném životě.

Jak poznáte diastázu? Jedním z nejčastějších způsobů je samovyšetření pomocí prstů. Lehněte si na zem a natáhněte obě nohy, potom je zvedněte pár centimetrů nad zem. Pokud se vám na břiše udělá tzv. „stříška“, máte diastázu.

V dnešní době je diastáza nejčastěji řešena operačně v rámci tzv. abdominoplastiky. Při této operaci se odstraňuje nadbytek kůže po porodu, případně po redukci váhy, a následně se svaly břišní stěny sešijí zpět k sobě. Samotné sešití však neřeší nefunkční svaly břišní stěny, takže je tento výkon často ne zcela efektivní. Navíc se jedná o nejrizikovější operaci ze všech výkonů estetické chirurgie, co se týká celkových operačních rizik. Přesto je doporučována jako první volba u většiny pacientů

„Paradoxní je, že lze tento problém řešit zcela bez operace. Vzhledem k tomu, jak často se lékaři s touto diagnózou setkávají, je až s podivem, jak málo vědí o konzervativní, tedy neoperační možnosti terapie diastázy, která může dosáhnout mnohem lepších výsledků, než samotná operace. Problém je, že ji neumí každý fyzioterapeut. Když jsem ale viděl výsledky u některých pacientů po několika týdnech, nechtělo se mi věřit, jakých pokroků mohou rehabilitací dosáhnout,“ říká Ondřej Měšťák.

Nové typy rehabilitace zahrnují hlavně změnu nesprávných pohybových stereotypů, uvolnění zkrácených svalových skupin a naopak posílení svalů oslabených, aktivaci hlubokého stabilizačního systému, práci se svaly pánevního dna. To všechno vede ke zpevnění břišní stěny. Jedna z metod, které fungují je metoda Correct Body System a její autorkou je fyzioterapeutka Monika Šrenkelová.

„Monika Šrenkelová je vystudovaná fyzioterapeutka. Dlouhodobě se zaměřuje právě na ženy po porodu. Práce Moniky Šrenkelové se výraznou měrou podílí na zpopularizování problematiky rozestupu břišních svalů, který je fyzioterapií poněkud opomíjený. Výsledky práce kolegyně Šrenkelové představuje více než 4 500 spokojených žen,“ představuje doktor Měšťák.

Cvičení probíhá vždy po kontrole šestinedělí, v případě porodu sekcí, až do úplného zahojení všech vrstev a vytvoření jizvy, tj. 6 až 8 týdnů. Důležitá je přitom kvalita, tedy správně provedený cvik, a pravidelnost, protože diastáza je reverzibilní.

„I když tím přicházíme o práci, všechny pacienty, kteří ke mně přijdou s problémem břišní diastázy a které bychom v minulosti operovali, posílám na rehabilitaci. Pokud není přítomná kýla nebo velký nadbytek kožního krytu, je to ta nejlepší volba. Ušetří se tím velkého a zbytečného operačního zákroku, který vede nejen k velmi velké jizvě v oblasti podbřišku (až 40cm), ale často také k tvarové deformitě břišní stěny,“ uzavírá doc. Ondřej Měšťák.

https://zena-in.cz/clanek/doc-mudr-ondrej-mestak-problem-s-brisni-stenou-po-tehotenstvi-zeny-zbytecne-resi-operaci-potize-lze-resit-i-jinak-staci-zmenit-pohybove-stereotypy

Doc. MUDr. Ondřej Měšťák: „Problém s břišní stěnou po těhotenství ženy zbytečně řeší operací, Zena-in.cz
Zpět